Být veganem

Jaké je to být vegan?

Veganství je v současnosti velmi trendy alternativní způsob stravování. Vegané to ale nemusí mít v životě moc jednoduché. I když se v současné době rozšiřuje nabídka veganských produktů v běžných supermarketech, restaurace připravují veganské alternativy běžných jídel, lidé začínají mít větší pochopení pro vegany, tak i přesto se stále vegané setkávají s různými nástrahami běžného života a sociální antipatie. 

Obědy ve školních jídelnách – největší problém mladých veganů

Školní jídelny se neustále zlepšují, ale bohužel musí neustále dodržovat nízké ceny vařených jídel a nutriční normy ze strany státu. Na tomto místě ale nejčastěji mladí příznivci vegetariánské a veganské stravy musí překonat první obtíž, která je ve “veganské kariéře” čeká. Musí vyřešit to, jak se zachovají když zrovna na jídelníčku nebude nic bez masa, mléka, nebo sádla. Budou jíst pouze brambory, které navíc bývají často polity máslem? Nebo se raději rovnou odhlásí ze školních obědů a budou si vařit doma a v škole jíst přinesené studené jídlo?

Oslavy a neustálé otázky: Proč to nejíš? A co vlastně jíš?

Pokud jsou pro mladé vegany peklo školní jídelny, tak je to pouze příprava na celoživotní vysvětlování při jakékoliv sociální interakci, která je spojená s jídlem. Bohužel tento způsob stravování a sebe strhává pozornost. 

Pokud vám hostitelé na nějaké akci nabízí (často až vnucují) nějaký pokrm, který vegané nejedí, musíte se nějak elegantně z této situace dostat. Hodně veganů používá například výmluvu na zdravotní problémy s mléčnými výrobky jako zástěrku svého přesvědčení. Je to jednoduší, nežli být “další divný vegan” v okolí. 

V případě, že se vaše sociální bublina nějakým způsobem dozví, že jste vegan, tak jste částečně zachráněni. Již vám budou nabízet nevhodné potraviny jen omylem a nebo schválně s úšklebným komentářem: “aha, promiň, ty to vlastně nemůžeš jíst”. 

Nicméně tímto prolomením mlčení o vašem veganství začíná druhá fáze interakcí se sociální skupinou a tou je neustálé odpovídání na otázky: A co vlastně jíš? Kde bereš bílkoviny? A jíš (máslo, jogurty, ryby, … další jasně neveganské produkty)?  Hodně štěstí, vegani! 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *