3 skvělé zdravotní přínosy veganské stravy. Které to jsou?

Spousta lidí stále jí kvanta masa a živočišných produktů. Ale v současné době se ukazuje, že moderní stravovací zvyklosti nejsou příliš vhodné jak pro naše tělo, tak i pro naši planetu a okolní přírodu. V současné době se dostávají ke slovu různé alternativní způsoby stravování. Jedním z nich je i veganství, které je postaveno na odmítání konzumace živočišných produktů. Má nějaké zdravotní benefity? Pojďme se na ně podívat. 

1. Pestrost stravy = více různých vitamínů a minerálů

Pokud se někdo stravuje běžným moderním způsobem, to znamená spousty masa, sýrů, rafinovaných rostlinných olejů a zpracovaných potravin, může mít velký nedostatek různých vitamínů, minerálů a stopových prvků. 

Tento nedostatek není vidět na první pohled, protože je tělo hodně přizpůsobivé a dokáže dlouho pracovat v deficitu. Nicméně nic netrvá věčně a jedno prostě tělo řekne: DOST. Poté sáhne do kostí pro vápník, přebytek sacharidů uloží do tuků pod kůži, mezi orgány a do bohužel i do jater.  Poté vznikají problémy s krevním cukrem, štítnou žlázou, rakoviny a další civilizační choroby. 

Pokud je někdo vegan, musí kombinovat různé zdroje bílkovin, tuků a sacharidů. Tato pestrá strava přináší mnoho důležitých látek pro naše tělo a díky tomu může fungovat lépe.  Jednou z výjimek je vitamín B12, který musí zastánci veganské stravy suplementovat. 

2. Lepší fungování trávení

Pokud jedete přirozenou veganskou stravu a nejedete pouze junkfood, pak určitě přijímáte více vlákniny. Ze začátku s tím může mít tělo problém, ale časem si na větší nálož jídel bohatých na vlákninu zvykne a začne ji trávit stejně dobře, jako klasickou stravu s malým obsahem vlákniny. 

Důležitá je také správná kuchyňská úprava potravin. Fazole, ořechy se musí dostatečně dlouho namáčet. Obiloviny zase nechat naklíčit a kořenovou zeleninu správně uvařit. 

3. Lepší psychická pohoda

V současné době je hodně lidí citlivých na různé informace o surovinách a příběhy potravin. Pokud jste narazili na minimálně jedno video o chovu krav ve velkofarmách, nebo videa z jatek, určitě to mohlo zanechat nějakou drobnou psychickou újmu. 

Pokud přejdete na veganskou stravu, pak víte, že tento průmysl založený na utrpení zvířat již svými financemi nepodporujete. Díky tomu se můžete cítit lépe a svobodněji. Pozná to poté i vaše tělo, které je s dobrým psychickým stavem hodně propojeno. Například při ohrožení a stresu vyplavuje kortizol, který připraví tělo na boj, či útěk. Nicméně dlouhodobý stres a tedy neustálá přítomnost kortizolu v krvi má velmi těžké dopady na celý organismus.  Díky veganství mohou někteří lidé jeden ze stresů odbourat a žít šťastnější = zdravější život.