Ententýky dva špalíky, kdo vyletí z okna ven? Já nebo nemoc?

Ententýky dva špalíky, kdo vyletí z okna ven? Já nebo nemoc?

Mnohokrát se mě lidé ptají, proč jsem se vlastně stala veganem a proč jsem se rozhodla napsat kuchařku 26 deka veganského štěstí. Co bylo spouštěčem, co myslíte?

Pro mě osobně je každý důvod, který člověka dovede k veganství, krásný a jedinečný. Proto nijak neodlišuji vegany, kteří přešli z etického hlediska, a vegany, kteří přešli ze zdravotních důvodů. Já sama patřím do té “sobecké” skupiny, která se dostala k veganství právě kvůli zdraví – a nijak toho nelituji. Naopak jsem ráda, že mé tělo dalo jasně najevo, že můj tehdejší životní styl už mu nevyhovuje. Škoda jen, že jsem mu nenaslouchala mnohem dříve, mohla jsem si ušetřit mnoho bolesti, psychické újmy a vzniklý strach. Na druhou stranu jsem za to velmi vděčná, protože kdyby se tak nestalo – a to myslím právě se všemi těmi negativními okolnostmi – nikdy bych nebyla tam, kde právě teď jsem.

Kdy to všechno začalo?

Začalo to už na střední, když jsem jednou spala u své starší sestry a vlastně jsem neustále lítala na toaletu. Tak to bylo celý den a já nevěděla, proč se tak děje. A tak jsem si do hlavy vzala myšlenku, že to bylo asi z  jídla, horka a dehydratace. Po této situaci se nic takového zhruba rok nestalo. Já na to už úplně zapomněla. Pak se ale znovu stala dost podobná situace té první (podobnost jsem ale tehdy nepozorovala). Vše samozřejmě ještě zhoršovaly cigarety, kterým jsem v té době dosti holdovala – ať už kvůli stresům ve škole, tak jako rituál: káva a cigareta k tomu. Ke škole jsem si v té době našla brigádu. Tehdy jsem začala pozorovat, a to během jednoho měsíce, že vážně něco není v pořádku – potíže s trávením jsem měla prvně co 14 dní, potom co týden a nakonec to došlo tak daleko, že jeden den mi bylo vcelku dobře a druhý jsem celý proseděla na toaletě.

A tak jsem to již nenechala jen na nějakých domněnkách a šla jsem k lékaři.

Zjistili mi, že mám alergii na mléko a že bych se tedy měla rozhodně vyhýbat kravskému mléku.

Tehdy jsem se snažila ještě normálně fungovat. Ale jeden den byl obzvláště nepříjemný – poslední den v práci. Už ráno mi bylo špatně. A když jsem nastoupila do přeplněného autobusu, kde se pomalu nedalo ani dýchat (obzvláště tehdy v zimě, kdy byl každý navlečený do několika vrstev, topení v autobuse jelo na plné obrátky), vůbec to mému stavu nepomohlo, ba naopak – ještě se to zhoršilo. A kdyby mě kolega z práce nepustil sednout, asi bych i omdlela. (Od té chvíle jsem začala trpět velmi nepříjemnými a život omezujícími úzkostnými stavy a strachem.)

Do práce jsem doslova doběhla na poslední chvíli a letěla na toaletu – opět. Ten den jsem dala v práci výpověď, což má tehdejší vedoucí samozřejmě nepochopila, proč po měsíci dávám výpověď (a to ani empaticky vzhledem k mým zdravotním potížím, které jsem vysvětlila).

A tak se má cesta životem dost zaklikatila a otevřely se mi úplně nové možnosti, kudy jít dále. Naštěstí jsem sáhla po těch nejlepších. Znovu jsme si k sobě našly cestu s mou přítelkyní z dob mé puberty – Veronica The Vegan – která mi ukázala směr, jímž bych se měla dát, abych znovu byla zdravá. Tímto Ti, Verunko, z celého svého srdce upřímně děkuji.

Prvně jsem naprosto jasně věděla, že chci nahradit jen mléčné produkty. Po týdnu jsem už mluvila jinak.

 A tak jsem se vegankou stala 31.července 2014.

A abych tedy nebyla jen negativní, tak přidávám i to, co mi veganství dalo či vzalo v tom pozitivním slova smyslu:

  • zlepšení hypofunkce štítné žlázy (dnes již léky neberu vůbec)
  • mnohonásobné zlepšení trávení (měla jsem tehdy náběh na vředy a zánět žaludku)
  • navrácení chuti k jídlu
  • začala jsem myslet především na své potřeby a pracovat na osobním rozvoji, na cestě, kterou mnoho lidí křižuje až mnohem později, když šlápnou vedle a jejich životy se roztříští jako sklo, když spadne na zem – zde chci srdečně a hluboce poděkovat mé dlouholeté přítelkyni, osobní koučce Míši Zdráhalové: Bez Tebe bych ty chvíle naprostého zoufalství nezvládla. Děkuji Ti.

Váš život je jen Váš – tvořte jej přesně podle toho, jak si přejete Vy, nikoli jiní. Stavějte svůj domov na základech čistých, bez krutosti, falešnosti. Čím pevnější a čistější základ, tím hůře jej může cokoli rozbít. Stavějte na základech lásky – milujte vlastní tělo, věřte v sebe sami.

Přejte si, co chcete. Tvořte, co si přejete.

Vaše Denisa%d blogerům se to líbí: